Muzeum Diecezjalne w Pelplinie, dzięki swojemu cyklowi "Koncertów czwartkowych", wpisało się, w znaczący sposób, w obchody tegorocznego święta Dnia Niepodległości. W przededniu głównych uroczystości, 10 listopada 2011 r., odbył się w gmachu diecezjalnej skarbnicy koncert patriotyczny w wykonaniu pianisty Marka Wroniszewskiego. Artysta poprzez zaprezentowaną muzykę wprowadził słuchaczy w nastrój zadumy i przemyśleń nad burzliwą historią Polski, za której istnienie niejednokrotnie oddawano najwyższą ofiarę.

     Starannie dobrane na koncert utwory poprzedzone były krótką genezą powstania. Pan Wroniszewski przypomniał zebranym, że Etiuda Rewolucyjna Fryderyka Chopina, powstała w okresie powstania listopadowego w którym Chopin - mimo najszczerszych chęci podjęcia walki wręcz - nie mógł wziąć udziału. Podjął wówczas decyzję o skomponowaniu tego utworu, który miał zagrzewać polskich patriotów do dalszej walki i działań na rzecz odzyskania niepodległości. Również muzyka Ignacego Jana Paderewskiego nasycona była wątkami historii i tradycji Polski, którą sławił i wielbił na każdym kroku swojej działalności (zarówno artystycznej jak i politycznej). Podczas koncertu zabrzmiały także utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Franciszka Liszta, którego z Chopinem łączyła nić przyjaźni i porozumienia.

     Koncert patriotyczny z okazji Święta Niepodległości uzmysłowił, że muzyka komponowana w okresie zniewolenia naszej Ojczyzny miała wpływ na życie wielu ówczesnych Polaków. Dzięki niej oczekiwanie na odzyskanie utraconej wolności było łatwiejsze, a zaborcy mieli pełną świadomość, że Polacy nigdy nie ustąpią w niepodległościowych dążeniach.

Jakub Zieliński