Podczas ostatniej sesji RM w Pelplinie poruszane byłby problemy finansów publicznych w zakresie obszaru naszej gminy. O ich złej kondycji mówiło się od dłuższego czasu. Niestety, sytuacja ulega ciągłemu pogorszeniu. Jak donosi serwis www.samorzad.pap.pl, 40 z niespełna 2500 polskich gmin może mieć problem z uchwaleniem budżetu w następnym roku – co wynika z danych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W niechlubnym gronie znajduje się także nasza gmina. To właśnie zagrożenia związane z uchwaleniem budżetów jednostek samorządów terytorialnych mają być tematem rozmówGwoli sprawiedliwości należy dodać, że zadłużenie naszej gminy nie było by tak wielkie, gdyby nie ciągłe wyzbywanie się przez organy administracji centralnej obowiązków, które spadają na samorządy oraz niewystarczające dotowanie oświaty, co zauważono w trakcie obrad sesji RM. Między innymi to te czynniki sprawiają, że gminie Pelplin brakuje pieniędzy i musi się zadłużać. samorządowców z premierem, do których dojdzie, być może, już 24 kwietnia br.

W trakcie sesji RM jednym z zaplanowanych punktów obrad było przyjęcie uchwały w sprawie emisji obligacji komunalnych na kwotę 3 mln złotych. Obligacje mają za zadanie ratować bieżącą płynność finansową. Zanim doszło do przegłosowania uchwały, głos w dyskusji zabrał Dariusz Górski: „Mamy przed sobą uchwałę w której musimy decydować o dalszym zadłużaniu naszej gminy. Na portalu samorzad.pap.pl znalazłem tekst w którym zostaliśmy wymienieni wśród 40 gmin z najgorszą perspektywą formułowania budżetu na następne lata. (...) Musimy mieć świadomość, że nasze perspektywy, jeśli chodzi o budżet na 2014 r., są dość mizerne. Wskazał to pan premier i Ministerstwo Finansów. (...) Apeluję, aby te informacje szybciej do nas docierały, ja dowiedziałem się o tym z portalu internetowego. Ubolewam, że nie wczoraj na komisji z ust przedstawicieli Gminy.” W odpowiedzi burmistrz Stanuch powiedział, że wszyscy doskonale wiedzą jaka jest sytuacja finansowa Gminy. Zła kondycja wynika – zdaniem Burmistrza – przede wszystkim przez dokładanie do budżetu oświaty kwoty 7 mln złotych (na 10 mln złotych subwencji). „To co powiedział Pan radny Górski, też przeczytałem z portalu internetowego. Nikt mi tych informacji nie przekazywał. (...) Oficjalnie nie otrzymałem żadnych informacji (dotyczących spotkania 24 kwietnia – przyp. red.). (...) Projekt uchwały dotyczący wyemitowania obligacji komunalnych rzeczywiście ratuje płynność finansową gminy, to jest prawda. Zwiększa to jednocześnie nasz wskaźnik zadłużenia. Po uchwaleniu uchwały będzie on wynosił ok 50%. Zgodnie z prawem możemy się zadłużyć do wysokości 60%, czyli trochę jeszcze nam brakuje. (...) Jeśli tylko nastąpi zmiana dotycząca kupna/sprzedaży nieruchomości pod budowę Elektrowni Północ, sytuacja Gminy diametralnie się poprawi.”

Ostatecznie radni przegłosowali uchwałę o emisji obligacji, przy jednym głosie wstrzymującym Dariusza Górskiego.


Materiały źródłowe:

www.samorzad.pap.pl
www.pelplin.naszemiasto.pl

Jakub Zieliński

comments