Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Tczewie przekazuje informację dotyczącą prognozowanych niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych według Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW Oddział w Gdyni

OCENA ZAGROŻENIA

     IMGW od godzin porannych w czwartek (05.12) prognozuje wystąpienie silnego wiatru. Komunikaty o zjawisku przewidują:
- 3 (maksymalny) stopień zagrożenia w województwach pomorskim i zachodniopomorskim;
- 2 stopień zagrożenia w województwach: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz łódzkim;
- 1 stopień na pozostałym obszarze kraju.

 

Wystąpienie silnego wiatru skutkować może uszkodzeniami sieci energetycznych, budynków i infrastruktury oraz znaczącymi utrudnieniami w przejezdności szlaków komunikacyjnych. Silnym porywom wiatru towarzyszyć będą opady deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu, które ze względu na prognozowane w nocy ze środy na czwartek ujemne temperatury przyczynią się do zamarzania dróg i chodników. Prognozowany wiatr z kierunki zachodniego powodować może wzrosty stanów wody na Wybrzeżu oraz w rzekach Przymorza.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Pomorskiego rekomenduje monitorowanie sytuacji z uwagi na możliwość uszkodzenia obiektów budowlanych i infrastruktury oraz podnoszenia się poziomu wód. Należy wydać ostrzeżenia i zalecenia dla ludności.

 

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA POGODY

– W dzień (05.12.) miejscami przelotne opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, głównie w północnej połowie kraju. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C. Porywy wiatru od 50 km/h na południowym wschodzie do 90 km/h na północnym zachodzie i 120 km/h na zachodnim wybrzeżu.
– W nocy (05/06.12.) okresami przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od -3°C do 0°C, jedynie na wybrzeżu od 1°C do 3°C. Porywy wiatru od 80 km/h na południowym wschodzie kraju do 110 km/h na północnym zachodzie i 135 km/h na wybrzeżu.
– W dzień (06.12.) okresami przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2°C do 1°C, jedynie na wybrzeżu cieplej, do 3°C. Porywy wiatru od 90 km/h na południu Polski do 105 km/h na północy.

 

W związku z prognozowanymi silnymi wiatrami w dniach 5-7.12.2013 r. na terenie województwa pomorskiego istnieje duże zagrożenie wystąpienia szkód materialnych oraz innych obniżających poziom bezpieczeństwa.

 

comments