Elektrownia Północ (wchodząca w skład grupy Polenergia) w miniony piątek (6 grudnia 2013 r.), poinformowała, że wybrany został generalny wykonawca całej inwestycji, która ma zostać zrealizowana w Rajkowach. Wbrew pojawiającym się spekulacjom, elektrowni nie wybuduje firma z Polski, lecz francuska Grupa Alstom.Materiał inwestora

    O podpisanie umowy na budowę pierwszego etapu elektrowni (blok o mocy 800 MW), obok Alstomu ubiegało się także sześć innych konsorcjów (polskich i zagranicznych). Należy mieć na uwadze, że podpisanie umowy z wykonawcą nie stanowi zielonego światła dla rozpoczęcia budowy, albowiem do chwili obecnej trwają procedury administracyjne związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

    - Wybór i podpisanie umowy z generalnym wykonawcą to jeden z kluczowych momentów w procesie budowy elektrowni. Szukaliśmy wiarygodnego partnera, który wniesie do projektu swoje doświadczenie i zaangażowanie, a także zagwarantuje, że projekt będzie realizowany zgodnie z najwyższymi standardami technologicznymi i ochrony środowiska. Grupa Alstom spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Posiada międzynarodowe doświadczenie w podobnych projektach i dysponuje technologią, która pozwoli nam razem zbudować w Pelplinie jedną z najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznych środowisku elektrowni węglowych w Europie – podkreśla Piotr Maciołek, prezes zarządu Elektrowni Północ.

    Jak podaje inwestor na swojej stronie internetowej, zgodnie z zawartą umową, Alstom zobowiązał się ukończyć wszelkie prace związane z budową (a także montażem i uruchomieniem pierwszego bloku elektrowni) w terminie 73 miesięcy od momentu podpisania umowy. Kontrakt wejdzie w życie po uzyskaniu finansowania oraz zakończeniu procedur administracyjnych.

comments