28 lutego 2014 r. w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie odbyło się III Forum Rolnicze Powiatu Tczewskiego.

 
Kilka słów dyrektora Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie Jarosława Bartoszewskiego o placówce edukacyjnej - gospodarzu III Forum Rolniczego Powiatu Tczewskiego:

     "Szkoła powstała w 1971 r. Początkowo funkcjonowała jak Zasadnicza Szkoła Rolnicza. Później utworzono Technikum Rolnicze, które przekształciło się w Zespół Szkół Rolniczych, a w 1998 r. w Zespół Szkół Agrotechnicznych. Ciągły rozwój i powstawanie nowych kierunków spowodował, że Szkoła zmieniła nazwę do jej współczesnego brzmienia - Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących.

     Obecnie szkoła kształci w wielu nowych kierunkach. Istnieje tu Zasadnicza Szkoła Zawodowa o specjalności mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych; istnieją liczne oddziały technikum: technik agrobiznesu, technik ochrony środowiska, technik rolnik, technik architektury krajobrazu, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Od roku szkolnego 2013/2014 funkcjonuje też pierwszy oddział liceum ogólnokształcącego o profilu klasy mundurowej, wprowadzony jako innowacja pedagogiczna, kształcący kandydatów na przyszłych policjantów, strażaków i żołnierzy. W najbliższym roku szkolnym otwarty zostanie we współpracy z Dyrekcją Lasów Państwowych, nadleśnictwami i zakładami usług leśnych nowy kierunek nauki w szkole zawodowej: operator maszyn leśnych, jedyny w Polsce północnej. Podpisano już odpowiednie listy intencyjne."

     W szkole istnieje także ośrodek nauki jazdy, w którym uczniowie zdobywają uprawnienia do kierowania ciągnikiem i samochodem osobowym. Szkoła organizuje też cykliczne kursy przygotowania zawodowego pozwalające zdobyć lub poszerzyć uprawnienia przedmiotowe. Są to np. certyfikaty językowe, kursy spawacza, kursy kombajnisty. Częścią szkoły są też warsztaty szkolne, kompleks boisk sportowych, sala gimnastyczna, kort tenisowy, strzelnica, gospodarstwo rolne (25 ha) oraz dobrze wyposażone sale przedmiotów zawodowych.

comments