W dniu 31 maja 2014 r. (sobota) odbyło się uroczyste otwarcie skweru rekreacyjnego w Kulicach. Zapraszamy do oglądania relacji filmowej z wydarzenia.

29 maja 2014 r., na terenie tczewskiego szpitala podpisano umowę pomiędzy BOŚ (Bank Ochrony Środowiska), a Szpitalami Tczewskimi S.A. o udzielenie pożyczki w ramach projektu „Jessica”. Wartość przedsięwzięcia to 12,7 mln zł. Pożyczka jest nisko oprocentowana, rozłożona na 15 lat (z okresem dwuletniej karencji, po zakończeniu której szpital będzie spłacał ok. 80 tys. zł na miesiąc). Pieniądze z programu "Jessica" będą przeznaczone na modernizację oraz rozbudowę tczewskiej placówki medycznej. W imieniu szpitala podpisy złożyli Andrzej Boniecki (prezes), Marzena Mrozek (wiceprezes), natomiast BOŚ w Gdańsku reprezentował Wiesław Kostrzewa (dyrektor Centrum Korporacyjnego).

W celu uzyskania pożyczki, powstała potrzeba jej zabezpieczenia. Władze Powiatu zdecydowały się przeznaczyć na ten cel "biały domek", budynek szpitala rehabilitacyjnego, spalarnię odpadów. Zabezpieczeniem stała się nawet siedziba Starostwa Powiatowego w Tczewie i szpitalne akcje.

Rozbudowa oraz dostosowanie oddziałów do wymogów sanitarnych sprawić ma, że szpital w Tczewie stanie się jednym z najnowocześniejszych na pomorzu. Powstanie nowoczesny budynek, gdzie znajdzie się m.in. szpitalna izba przyjęć, blok operacyjny, anestezjologia czy oddział wewnętrzny. Zgodnie z planem, budowa ma zostać zrealizowana do końca 2016 r. Projekt nazwano „Rozbudowa szpitala w Tczewie, celem poprawy jakości i zwiększenia dostępności usług medycznych”.

W niedzielę 25. maja 2014 r. w całej Polsce odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Na terenie Gminy Pelplin największym poparciem cieszy się Platforma Obywatelska, która uzyskała łącznie 605 głosów. Personalnie, najlepszym wynikiem może pochwalić się jednak przedstawicielka Prawa i Sprawiedliwości, Anna Fotyga, która otrzymała 378 głosów (drugi Janusz Lewandowski z Platformy Obywatelskiej, 314 głosów).

Na terenie Miasta i Gminy Pelplin, dla poszczególnych komitetów wyborczych, które przekroczyły próg wyborczy oraz dla najlepszych kandydatów wyniki przedstawiają się następująco (kolejność na liście zgodnie z wynikami ogólnokrajowymi):

1. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 605 głosów (najwięcej Anna Fotyga - 378 głosów).
  2. Platforma Obywatelska zdobyła 701 głosów (najwięcej Janusz Lewandowski - 314 głosów)
  3. Sojusz Lewicy Demokratycznej zdobył 166 głosów (najwięcej Longin Pastusiak - 119 głosów)
  4. Polskie Stronnictwo Ludowe zdobyło 133 głosy (najwięcej Andrzej Stępniak - 36 głosów)
  5. Kongres Nowej Prawicy zdobył 131 głosów (najwięcej Artur Dziambor - 65 głosów)

Frekwencja wyborcza na terenie Miasta i Gminy Pelplin wyniosła 16,9%.

Poniżej przedstawiamy dane z oficjalnej strony internetowej Państwowej Komisji Wyborczej >>www.pkw.gov.pl<<

KONGRES NOWEJ PRAWICY - źródło: pkw.gov.pl

Zespół ze Starego Pola w ubiegłą sobotę (24 maja 2014 r.) był przeciwnikiem pelplińskich seniorów z KS Centrum, w rozgrywkach "Okręgówki".

Mecz zakończył się wysokim zwycięstwem KS Centrum (4:1). Od początku spotkania gospodarze narzucili wysokie tempo i mogli prowadzić już w 6. minucie, lecz Wróblewski strzelił głową minimalnie nad poprzeczką. Mimo wielu dogodnych sytuacji pierwszy gol padł dopiero w 35. minucie po solowym rajdzie Jurczyka. Gola do szatni w 46. minucie strzelił Pawłuszek.

W drugiej połowie mimo prowadzenia gry, Centrum stracił bramkę po rzucie rożnym. Radość Błękitnych trwała zaledwie dwie minuty. Również po kornerze piłkę do bramki skierował głową Gońda (55 min). Gra "rozciągała" się mocno, Centrum stwarzał wiele dogodnych sytuacji, jednak goście groźnie kontrowali. Wynik, po składnej akcji Wołczaka, ustalił w doliczonym czasie gry Smoliński (92 min).

Skład Centrum: Sojka, Pustkowski, Kaszubowski, Seroka, Jabłoński (46 Pałubicki), Lewandowski, Gońda, Wróblewski (79 Zaborowski), Resmerowski (70 Wołczak), Pawłuszek (46 Smoliński), Jurczyk.

Tekst: KS Centrum Pelplin

24 maja2014 r. na ulicach Pelplina odbyła się gra miejska pod hasłem „Operacja Biblia”. Gra oparta była na wydarzeniach, które miały miejsce podczas II wojny światowej i związane były z ewakuacją Biblii Gutenberga z Pelplina.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie serdecznie dziękuje wszystkich uczestnikom, którzy wzięli udział w grze „Operacja Biblia” za ogromne zaangażowanie! Cieszymy się, że gra dała Wam dużo radości i zabawy.