27 czerwca 2014 r. na terenie Miasta i Gminy Pelplin uczniowie pożegnali mury szkolne. Tego dnia odbyło się zakończenie roku szkolnego połączone z rozdaniem świadectw oraz wręczeniem nagród dla najlepszych uczniów. TV-Pelplin odwiedziła mury pelplińskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.


     Dodatkowym punktem uroczystego zakończenia roku szkolnego było wręczenie nagrody dla uczniów zaangażowanych w pracę społeczną na rzecz drugiego człowieka. Grupa wolontariatu działająca przy ZSP w Pelplinie została zgłoszona do konkursu pt. "Impulsator", który zorganizowała Lokalna Grupa Działania "Wstęga Kociewia". Komisja konkursowa dokonując oceny merytorycznej przyznała I nagrodę wolontariuszom z Pelplina, którzy na swoją dalszą działalność otrzymali 3000 zł. Nagrodę wręczył kierownik biura LGD Wstęga Kociewia, Marek Modrzejewski.

26 czerwca 2014 r. w Zespole Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie odbyło się uroczyste zakończenie Gimnazjum.

Setki młodych wiernych z całego Pomorza pojawiły się na II edycji spotkania młodych pod nazwą ,,Przystań - Warsztaty dla Duszy". Organizatorem wydarzenia, które odbyło się w Pelplinie 21 czerwca 2014 r., była Diecezja pelplińska.

     Przedsięwzięcie odbyło się pod hasłem ,,Przyjmij Słowo". Spotkanie miało formę warsztatów grupowych rozlokowanych w kilku miejscach stolicy diecezji (Diakonia Muzyczna, Rękodzieło, Taniec Uwielbienia, Teatr, Diakonia Liturgiczna, Ewangelizatorzy, Diakonia Kapłańska, Wolontariusze ŚDM, Film).

 
     Część otwartą przystani rozpoczęła Msza Święta w Bazylice katedralnej. Z kolei na Przystani Króla Jana III Sobieskiego zorganizowano część integracyjną połączoną ze śpiewem zespołu kleryckiego ,,CIS" oraz prezentacją warsztatowych osiągnięć. Spotkanie zakończył koncert w wykonaniu zespołów Nieboskłonni, Na Cały Głos oraz Quo Vadis.

tekst radioglos.pl

18 czerwca 2014 r. dzieci z Przedszkola nr 2 w Pelplinie wystawiły na scenie Ośrodku Kultury wiosenne widowisko teatralno-taneczne. To już tradycja, że na zakończenie roku szkolnego Przedszkole zaprasza wszystkich rodziców, aby obejrzeli występy swoich ukochanych pociech.


     Sala MOK jak zwykle w takich okolicznościach „pękała w szwach”. Wśród widowni byli też zastępca Burmistrza Tadeusz Błędzki oraz Ks. Proboszcz Tadeusz Brzeziński. Tak wielkie zainteresowanie dzieci odwdzięczyły pięknym występem, w jeszcze piękniejszych strojach. Barwne widowisko podobało się wszystkim. Gratulujemy najmłodszym aktorom, a przede wszystkim pani Dyrektor i całej kadrze pedagogicznej Przedszkola za przygotowanie dzieci do występu. Jak się dowiedzieliśmy, stroje do przedstawienia uszyli rodzice.

tekst www.mok.pelplin.pl

7 czerwca 2014 r. na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbył się finał Pomorskiego Koszykarskiego Orlika 2014. Formuła tej imprezy zakładała udział drużyny składającej się z 2 dziewczyn i 3 chłopców (z zastrzeżeniem, że na boisku grają dwaj chłopcy i obowiązkowo jedna dziewczyna). Mecz trwał 2x5 min. na jeden kosz. Uczniowski Klub Sportowy Jedynka-Decka reprezentowała drużyna w składzie: Sara Bielińska, Dagmara Szachta, Szymon Krajewski, Kacper Nowaczyński i Tomasz Wierzba.

W turnieju startowało ok. 40 najlepszych drużyn z całego województwa pomorskiego, które podzielono na grupy składające się z 4 drużyn. Nasz zespół trafił na bardzo silną grupę (m.in na „GTK” Gdynia i „Ósemkę- Basket” z Wejherowa). Po wygraniu wszystkich grupowych meczy pokonaliśmy kolejno przeciwników z Jastarni, Chojnic, Władysławowa i Gdańska. W finale spotkaliśmy się z nieoczekiwanym przeciwnikiem (z „drugiej połówki” tabeli), ze Starogardu Gdańskiego. Mecz był bardzo zacięty i po emocjonującej, twardej walce odnieśliśmy przekonujące zwycięstwo 8:5. Na zakończenie zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego i w świetnych humorach wracaliśmy do domu. Była to bardzo udana impreza na zakończenie sezonu 2013/2014.

tekst Adam Lemka