W dniach 20- 21 września 2014 r. na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie odbędzie się  już po raz czternasty Jarmark Cysterski, organizowany  zawsze w trzeci weekend września. Tradycyjnie też od lat wpisuje się  w Europejskie Dni Dziedzictwa województwa pomorskiego; przebiegające w roku bieżącym pod hasłem „Dziedzictwo-źródło tożsamości”.

     Cysterskie święto wskrzesza dzieje i  tradycje czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi.  Pelplin- dawny klasztor w dolinie rzeki Wierzycy a dziś Stolica Diecezji Pelplińskiej żyje w tych dniach historią, kulturą, muzyką i obyczajami  dawnych wieków. Dobre duchy cystersów   czuwają nad wszystkimi, którzy  przybywają, by podziwiać bogate  dziedzictwo  i  bawić się  przenosząc  w zamierzchłe  czasy.


Archiwalny materiał filmowy z XIII Jarmarku Cysterskiego z 2013 r.


     Wspaniale zachowane dziedzictwo kulturowe Pelplina wyeksponowane szczególnie poprzez historyczne teatrum z dziejów  dawnego klasztoru pod tytułem „Jako w niebie, tak i na ziemi”;  niepowtarzalna atmosfera średniowiecznego jarmarku w cieniu gotyckiej bazyliki katedralnej sprawiają, że Jarmark Cysterski jest jednym z największych wydarzeń kulturalnych na Pomorzu.

     Dni cysterskie  w dawnym opactwie pelplińskim:  inscenizacje historyczne i barwne korowody ; turnieje rycerskie, prezentacje  muzyki dawnej, warsztaty rzemiosł dawnych i  skryptorium; konkursy, turnieje rycerskie i plebejskie oraz petanque; biegi cysterskie;   staropolskie  jadło i napitki oraz  biesiada nad Wierzycą; targ staroci, jak również bogata oferta wyrobów rzemieślniczych  -  wszystko to podczas  XIV Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie.

więcej informacji >>www.pelplin.pl<<

comments