Dopiero z początkiem 2015 roku poznaliśmy ostateczny personalny układ sił samorządowych, który w ciągu bieżącej kadencji samorządowej 2014-2018, będzie reprezentować interesy mieszkańców Miasta i Gminy Pelplin. Pomimo, że wybory odbyły się już blisko dwa miesiące temu, nastąpiło to dopiero teraz, gdyż w ostatnich dniach doszło do zmian na szczeblu powiatowym, a w Gminie uzupełniono skład na najwyższych stanowiskach władzy. W takim układzie personalnym dotrwamy najprawdopodobniej już do końca kadencji.
 
     Powiat Tczewski będzie musiał obejść się bez Patryka Demskiego z PiSu, który po przeprowadzeniu skutecznej szarży (tak podczas obrad sesji rady powiatu mówiło się w kuluarach o rozbiciu niedoszłej koalicji rządzącej powiatem, składającej się z PO-PnP-KKR oraz zawiązaniu koalicji PiS-RIO wraz z Bogdanem Olszewskim z PnP i Adamem Klimczekiem z KKR), wycofał się z reprezentacji powiatowego organu uchwałodawczego, na rzecz objęcia stanowiska Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin. Obok Patryka Demskiego (915 głosów), mandaty uzyskali także Zbigniew Zgoda z PiS (236 głosów) oraz Andrzej Stanuch z KKR (548 głosów). Mając jednak na uwadze ustąpienie Patryka Demskiego, mandat przypadł kolejnej osobie startującej z listy Prawa i Sprawiedliwości – Szymonowi Bławat (136 głosów), który jak się okazało, nie był zainteresowany objęciem mandatu. Ordynacja wyborcza przesądza, że w takim wypadku mandat przypada kolejnej osobie z listy, a była nią Elżbieta Wiśniewska (129 głosów). Zaprzysiężenie nowej radnej odbyło się podczas II sesji Rady Powiatu Tczewskiego, w dniu 29 grudnia 2014 r.
 
     Z kolei w Gminie Pelplin na początku roku uzupełniony został skład stanowisk kierowniczych najwyższego szczebla. Zgodnie z przewidywaniami, Zastępcą Burmistrza został Dariusz Górski (Razem w Dobrą Stronę), dotychczasowy rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tczewie, a także gminny radny minionej kadencji.
 
     W kuluarach mówi się o planowanych zmianach na fotelu Sekretarza Gminy, którym mógłby zostać Bogdan Badziąg z Gniewa, który w wyborach samorządowych w 2014 r. przegrał u siebie walkę o fotel Burmistrza, a ponadto zaniechał dalszej współpracy z samorządem Smętowa, gdzie w minionej kadencji pełnił funkcję Sekretarza. Jak donosi Gazeta Tczewska (wydanie z 8 stycznia 2015 r., nr 1), obecnie pełni funkcję doradcy Patryka Demskiego.
comments