Od dziś 2 marca 2015 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Pelplin przyjmowane są wnioski o nowe dowody osobiste, które od tej pory będą znaczący różniły się od dotychczasowego dokumentu tożsamości. Znikną m.in. pola z adresem zameldowania, kolorem oczu czy skanem podpisu. Dzięki Systemowi Rejestrów Państwowych wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie na terenie kraju.

Jak podaje portalsmorzadowy.pl, kto złoży wniosek o dowód osobisty po 1 marca, otrzyma dokument w nowej szacie graficznej i nowymi zabezpieczeniami. Nie oznacza to jednak, że stare dokumenty tracą ważność.

Nowy dowód osobisty nie ma adresu zameldowania, rysopisu i skanu własnoręcznego podpisu – mówi portalowisamorzadowemu.pl Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. – W dowodzie jest natomiast większe zdjęcie – takie samo, jak w paszporcie, oraz jest informacja o obywatelstwie polskim. Nie zmienią się natomiast wymiary dowodu osobistego.

Wzór nowego dowodu osobistego.

Dowód osobisty wydawany jest za darmo i na 10 lat (w tym wypadku - bez zmian). Wniosek o wydanie dowodu osobistego, będzie miał znacznie mniej rubryk do wypełnienia. Po złożeniu formularza będziemy oczekiwać na dokument 30 dni (termin ustawowy).

Ważna zmiana odnosi się także do miejsca składania wniosku o wydanie dokumentu. Dotychczas można to było zrobić wyłącznie we własnej gminie. Teraz można to zrobić w każdej gminie na terenie Polski. Jest to możliwe dzięki uruchomionemu Systemowi Rejestrów Państwowych (SRP). Dzięki SRP również akt urodzenia, ślubu czy zgony będzie można odebrać w dowolnym urzędzie.

comments