26 października 2015 r. w Kaplicy Św. Barbary przy Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, na zaproszenie Burmistrza Patryka Demskiego, odbył się koncert zespołu "Polska Nuta" z Odessy.

Dnia 22 października 2015 r. w Diecezjalnej Bibliotece w Pelplinie odbyła się, uroczysta Gala  Edukacyjna.   W trakcie Gali Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin  przyznał  stypendia  za wybitne wyniki w nauce oraz osiągnięcia naukowe na różnych szczeblach, a także uhonorował dokonania artystyczne oraz sportowe.  Nagrodzeni  zostali  również  nauczyciele, którzy otrzymali nagrody wyróżniające ich osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Uroczystym punktem Gali stało się wręczenie flagi Pelplina Panu Krzysztofowi Kaszubie, który poprzez swoją aktywność sportową nieustannie promuje swoje rodzinne miasto – Pelplin.

W ramach prowadzonej kampanii parlamentarnej, w ostatnim jej dniu, we wczesnych godzinach rannych do Pelplina przyjechała kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Wiceprezes PiS odwiedziła teren piekarni Leszka Melera.

22 października 2015 r. pelplińscy radni podjęli decyzję o złożeniu skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który był korzystny dla inicjatorów referendum i popierających akcję mieszkańców Gminy Pelplin. 8 radnych było za skierowaniem sprawy do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, 5 przeciw, jedna radna wstrzymała się od głosu.


     Pomimo decyzji o skierowaniu sprawy do NSA, podjęto temat organizacji - tym razem z inicjatywy samorządowców - szerokiego referendum, w którym obok pytania o przyszłość Straży Miejskiej, padłyby pytania o sprawy nurtujące mieszkańców Pelplina i jego okolic.

     Zgodnie z komunikatem umieszczonym na stronie www.pelplin.pl "prosi się mieszkańców o zgłaszanie propozycji innych zagadnień, które miałyby być jego przedmiotem. Spośród Państwa propozycji zostanie wyłonione kilka tematów, które w pierwszej kolejności zostaną poddane analizie co do prawnej możliwości objęcia nimi referendum w świetle obowiązujących przepisów prawa , a po pozytywnym przejściu tej wstępnej weryfikacji, następnie  w ich oparciu Rada Miejska w Pelplinie podda pod głosowanie uchwałę ws przeprowadzenia w tym przedmiocie referendum".

17 października 2015 r. na targowisku miejskim w Pelplinie Krzysztof Pałkowski oraz Lucyna Herold-Wąs zachęcali mieszkańców Gminy Pelplin do poparcia w nadchodzących wyborach parlamentarnych list Polskiego Stronnictwa Ludowego.