To historia o dwóch silnych mężczyznach. Pierwszym z nich jest 8-letni Artur, który urodził się z niedoborem kości udowej. Jego prawa noga jest krótsza od lewej o około 20 cm, dlatego porusza się w protezie wyrównującej, aby zapobiec skoliozie kręgosłupa. Pomimo swojej choroby Artur jest bardzo pogodnym i zawsze uśmiechniętym dzieckiem. Jest też zdolnym uczniem, a jego niepełnosprawność nie przeszkadza mu być aktywnym fizycznie. Artur często biega, jeździ na rowerze, a ostatnio zaczął trenować piłkę nożną.


     Ciągle pogłębiająca się - wraz ze wzrostem chłopca - dysproporcja w długości jego nóg powoduje, że Arturowi grozi głęboka skolioza kręgosłupa. Jedynym ratunkiem na normalne życie dla Artura, jest kilka rozłożonych w czasie operacji w Stanach Zjednoczonych w klinice „The Paley Advanced Limb Lengthening Institute” na Florydzie (w wolnym tłumaczeniu „Klinika Wydłużania Kończyn”). Skuteczność leczenia u dr. Paley’a jest bardzo wysoka – aż 96% operacji kończy się sukcesem.

     Na szczęście same operacje są sfinansowane przez NFZ, ale pobyt (ok. 8 miesięczny), bilety i rehabilitację rodzina musi opłacić sama, a to ogromne koszty. Dlatego stowarzyszenie Bliżej Domu postanowiło przyłączyć się do pomocy i wspomóc rodzinę Artura w zbiórce pieniędzy.

Ale...
     Ta historia ma jeszcze jednego bohatera. Jest nim Tomek Gehrke – 42 letni mieszkaniec trójmiasta, który postanowił wesprzeć Artura i jego rodzinę. Tomek od ponad 20 lat jest pasjonatem podróży i osobą , która nie boi się wyzwań. Dlatego wspierając akcję, postanowił w ciągu najbliższej zimy objechać na rowerze Bałtyk. Pokonanie około 7 tys. kilometrów zajmie mu ok. 3 miesięcy. Relacje z wyprawy będzie można śledzić na facebooku oraz na portalu tcz.pl., gdzie na bieżąco będą zamieszczane aktualne zdjęcia i ciekawostki z podróży.

     Tomek w ten sposób chce promować akcję pomocy na rzecz Artura. Dla niego będzie to wielka przygoda, kolejne wyzwanie, pokonanie własnych słabości i nieraz pewnie ciężka walka. Jak sam stwierdził, wie, że nawet w najmniejszym stopniu nie będzie ona równać się z walką, którą codziennie toczy Artur i jego rodzina.

     Nasi bohaterowie wyruszają w swoją podróż już niebawem (Tomasz wyrusza 16 grudnia, a Artur wylatuje 29-go).

     Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć finansowo akcję, mogą wpłacać środki na konto Stowarzyszenia „Bliżej Domu” które wspiera i koordynuje akcję pomocy.

Konto bankowe: Bank Spółdzielczy oddział Tczew 97 8345 0006 2002 2052 9055 0001 z dopiskiem „dla Artura

comments