Uwaga na oszustów!!! +232, +243, +245 +255 – zachowaj ostrożność oddzwaniając pod numery o powyższych prefiksach! Słono zapłacisz przypadkowo oddzwaniając do oszustów z Tanzanii lub Kongo! CZYTAJ WIĘCEJ!

     Jeśli dzwonił do ciebie numer o podejrzanym początkowym prefiksie (+232, +243, +245 +255) niemal na pewno stałeś się potencjalną ofiarą oszustów, którzy tylko czekają aż oddzwonisz. Prefiksy łatwo pomylić polskimi numerami kierunkowymi z telefonów stacjonarnych. Jak podają źródła internetowe, proceder stał się w ostatnim czasie bardzo dokuczliwy, na policję zgłasza się coraz więcej poszkodowanych osób.


     Oddzwaniając należy zachować ostrożność, ponieważ oszustów zdradza długość numeru (choć w pośpiechu dnia codziennego każdy z nas może się zagapić i nie zauważyć potencjalnego zagrożenia). Połączenia wykonuje przygotowany przez oszustów automat, który wykonuje krótkie sygnały. Następnie przestępcy oczekują, że ofiara oddzwoni. Wówczas naliczana jest opłata za połączenie z numerem o podwyższonym standardzie opłaty. Najwięcej przypadków nadużyć rejestruje się z takich krajów jak Sierra Leone (+232), Kongo (+243), Gwinea Bissau (+245) czy Tanzania (+255).


     Za połączenie można słono zapłacić, albowiem od kilkudziesięciu złotych za kilka sekund połączenia. Ponadto oszuści potrafią symulować sygnał oczekiwania na połączenie, który de facto jest już odpłatnym połączeniem. U operatora sieci komórkowej istnieje możliwość zablokowania wykonywania połączeń na numery o podwyższonej opłacie. Jednak to czujność jest najlepszym środkiem, który może udaremnić oszustom ich proceder.


źródło: technowinki.onet.pl

comments