30 października 2017 r. w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Pelplinie podpisano umowy na udzielenie dotacji celowej z budżetu państwa na zakup pomocy dydaktycznych dla szkół z terenu Powiatu Tczewskiego (program "Aktywna Tablica"). Umowy podpisali dyrektorzy szkół z Wojewodą Pomorskim Dariuszem Drelichem.

     Na terenie Gminy Pelplin program będzie realizowany w Szkole Podstawowej nr 1 w Zespole Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie, w Szkole Podstawowej w Zespole Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie, w Szkole Podstawowej w Zespole Kształcenia i Wychowania w Rajkowach, w Szkole Podstawowej nr 1 w Zespole Kształcenia i Wychowania w Kulicach, w Szkole Podstawowej nr 1 w Zespole Kształcenia i Wychowania w Małych Walichnowach.

djembed

20 października 2017 r. zespół folklorystyczny "Modraki" działający przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Pelplinie obchodził 20-lecie istnienia.

     Jublieusz odbył się w miejscu, w którym zespół stawiał swoje pierwsze artystyczne kroki - w auli Biblioteki Diecezjalnej, która 20 lat temu była salą gimnastyczną ówczesnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Pelplinie. Z okazji jubileuszu przygotowano spektakl muzyczny wraz z kaszubskim zespołem z Kościerzyny. Historię zespołu omówiła prowadząca zespół od samego początku istnienia p. Alicja Watkowska.

djembed

19 października 2017 r. w Bibliotece Diecezjalnej im. Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie wręczono nagrody i stypendia Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin. Tegorocznej Gali Edukacyjnej podniosły charakter nadał również koncert Chóru Cantores Minores z Gniewu pod kierownictwem dyrygentki Izabeli Chyła. Na rok szkolny 2017/2018 powołane komisje opiniujące wnioski dotyczące stypendiów naukowych oraz artystycznych przyznały łącznie 24 stypendia.

     Podczas uroczystej Gali z okazji Dnia Edukacji Narodowej na scenie Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie wręczone zostały awanse zawodowe 6 nauczycielom, zaś 14 nauczycieli otrzymało nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

     Uroczystość ta stała się także okazją do oficjalnego wręczenia Zarządzenia Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin w sprawie powierzenia stanowiska Dyrektora Przedszkola Nr 2 w Pelplinie Pani Adeli Rulińskiej.

djembed

Stypendium naukowe otrzymali:
Jakub Mieliński ZKiW nr 1 w Pelplinie
Aleksandra Jaśniewska ZSE w Tczewie
Anna German Uniwersytet Gdański
Jan Koziolek Collegium Marianum LO w Pelplinie
Faustyna Klin SP nr 2 w Pelplinie
Mikołaj Jędrzejczyk Collegium Marianum LO w Pelplinie
Dorota Podjacka Uniwersytet Gdański
Paweł Zagórski Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie
Marek Grochocki Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie
Paweł Mosiński Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie

Stypendium artystyczne otrzymali:
Natalia Hasa SP nr 2 w Pelplinie
Agata Żebrowska SP nr 2 w Pelplinie
Zofia Żebrowska SP nr 2 w Pelplinie
Paweł Glock SP nr 2 w Pelplinie
Weronika Huebner SP nr 2 w Pelplinie
Weronika Sak SP nr 2 w Pelplinie
Kinga Kolator ZKiW w Kulicach
Julia Kuczkowska SP nr 2 w Pelplinie
Nikola Freda Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Gdańsku
Natalia Wensierska Akademia Muzyczna w Poznaniu
Nadia Trochowska SP nr 2 w Pelplinie
Laura Piechowska SP nr 2 w Pelplinie
Mateusz Marchlewski Collegium Marianum LO w Pelplinie
Agata Mrozińska SP nr 2 w Pelplinie

18 października 2017 odbył się koncert jubileuszowy Pelplińskiej Orkiestry Dętej. Orkiestra, która obchodzi 10-lecie istnienia, do chwili obecnej zagrała przed publicznością już 85 razy podczas oficjalnych uroczystości!

     Pierwszy z jubileuszowych koncertów odbył się 18 października, drugi koncert, na który wstęp jest wolny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców odbędzie się 25 października o godz. 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie.

djembed

18 października 2017 r. otworzono nowy lokal gastronomiczny w Pelplinie. Bar Mleczny Papudajnia zaprasza wszystkich mieszkańców na smaczne posiłki.

     Papudajnia to sieć lokali gastronomicznych, działająca na rynku od maja 2012 r. Podobne lokale znajdują się w Skarszewach, Kościerzynie, Tczewie, Czarnej Wodzie, Chojnicach, Sopocie i Grudziądzu.

    Lokal Papudajni w Pelplinie znajduje się przy ul. Wybickiego 6 (budynek drogerii Rossmann), czynny jest od poniedziałku do piątku (11:00 - 18:00) oraz od soboty do niedzieli (11:00 - 16:00).

djembed

[art. sponsorowany]