29 grudnia 2017 r. dokonano oficjalnego otwarcia przebudowanych odcinków dróg: powiatowej ul. Strzelnica oraz gminnej ul. Sambora.

     Koszt budowy obu dróg wyniósł niespełna 2 mln zł, jednak dzięki staraniom Burmistrza Patryka Demskiego, w każdej inwestycji partycypowały inne jednostki: w przypadku ul. Strzelnica połowę wartości sfinansował Powiat Tczewski, zaś w przypadku ul. Sambora, Gmina Pelplin uzyskała dofinansowanie 0,5 mln ze środków Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (dawniej Agencja Nieruchomości Rolnych). To kolejne drogi na terenie naszej gminy, które zostały generalnie przebudowane i będą służyć mieszkańcom swoim znacznie wyższym standardem.

     Warto przypomnieć, że  łączne nakłady poniesione na zadania związane z przebudową i modernizacją dróg na terenie naszej gminy wyniosły w kończącym się 2017 roku prawie 6 mln zł. Niebawem będą mogli Państwo zapoznać się z bardziej szczegółowym podsumowaniem inwestycji drogowych w naszej gminie.

djembed

tekst: www.pelplin.pl

17 grudnia 2017 roku w Bazylice Katedralnej w Pelplinie odbył się koncert świąteczny Gwiazdo świeć, kolędo leć.

     Była to muzyczna podróż do krainy najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Podczas koncertu Gwiazdo świeć, kolędo leć usłyszeliśmy utwory w wykonaniu Alicji Majewskiej, Olgi Bończyk, Łukasza Zagrobelnego oraz Włodzimierza Korcza. Poza tradycyjnymi, znanymi wszystkim utworami, takimi jak „Dzisiaj w Betlejem”, „Bracia patrzcie jeno”, czy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” usłyszeliśmy także autorskie kompozycje Włodzimierza Korcza z tekstami Wojciecha Młynarskiego, Magdy Czapińskiej, Wojciecha Kejne oraz Ernesta Brylla.

     Projekt „Gwiazdo świeć, kolędo leć” ma ponad dwudziestoletnią tradycję. Początkowo (od 1987 roku) był to program telewizyjny, w którym kolędy śpiewali Alicja Majewska, Łucja Prus i Jerzy Połomski. Następnie wraz z Majewską kolędowali Halina Frąckowiak i Andrzej Zaucha. W 1990 roku powstała wersja estradowa programu z kolędami tradycyjnymi.

djembed

16 grudnia 2017 r. w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym udział wzięli mieszkańcy Miasta i Gminy Pelplin.

djembed

15 grudnia 2017 r. w ZKiW w Rudnie odbyła się Wigilia Kociewska.

djembed

Zmarł honorowy obywatel Miasta i Gminy Pelplin Pan Kazimierz Piechowski.

     Pan Kazimierz Piechowski był legendarnym uciekinierem z obozu koncentracyjnego Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej. Urodził się w Rajkowach na terenie Gminy Pelplin. 20 czerwca 1942 roku, Kazimierz Piechowski wraz z trzema innymi więźniami, włamał się do magazynu mundurów, wykradł samochód esesmański i wyjechał nim wraz z kolegami przez bramę obozu Auschwitz. Nie posiadał żadnych dokumentów, a ucieczkę umożliwiła mu biegła znajomość języka niemieckiego wyniesiona z domu rodzinnego. Była to jedna z najbardziej brawurowych i spektakularnych ucieczek z KL Auschwitz w dziejach tego obozu.

djembed