30 maja 2019 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Pelplinie rozpoczął się XIV Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza St. Pasierba. Festiwal potrwa dwa dni i zakończy się 31 maja koncertem lauratów, który odbędzie się o godz. 15:30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie.

20 maja 2019 r. w grodzisku Owidz odbyła się integracja zespołów folklorystycznych, m.in. jako wyraz podziękowania pelplińskich władz samorządowych za kultywowanie i promocję kociewskiej gwary i zwyczajów.

16 maja 2019 roku w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie odbył się kolejny Koncert Czwartkowy - Koncert Papieski. Wykonawcami koncertu byli Dariusz Bereski (słowo) i Michał Hajduczenia (kontrabas, wokal).

15 maja 2019 r. rozpoczęły się w pelplińskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym XI Dni Godności Osób Niepełnosprawnych.

11 maja 2019 r. na targowisku miejskim w Pelplinie podsumowano 15-lecie obecności Polski i Gminy Pelplin w strukturze Unii Europejskiej. Ponad 100 milionów złotych ze środków UE zainwestowano na terenie Gminy Pelplin w przeciągu ostatnich 15 lat. 34 mln złotych stanowiły inwestycje Gminy Pelplin. Z kolei 67 mln złotych zasiliły inwestycję wojewódzką - obwodnicę Pelplina.