fot. archiwum TV-Pelplin.plZ początkiem roku - 1 stycznia - weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Wprowadza ona zmiany w systemie przepisów regulujących usuwanie drzew i krzewów, w odniesieniu do obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie, opłat za usunięcie i kar za usunięcie niezgodne z przepisami. Przeczytaj i dowiedz się więcej jak prawidłowo zachować się przy usuwaniu drzew ze swojej posesji!

     Przepisy krok po kroku >> kliknij TUTAJ <<

     W Urzędzie Miasta i Gminy Pelplin szczegółowych informacji dotyczących wycinki drzew udziela Inspektor ds. ochrony środowiska Magdalena Walkusz (tel. 58 536-12-61 w. 14, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., pokój nr 24) z Referatu Gospodarki Przestrzennej i Środowiska.

Świętowaliśmy dzisiaj powrót Pelplina do Macierzy. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.15 pod dworcem PKP, gdzie zebrała się młodzież z okolicznych szkół oraz mieszkańcy Pelplina. Wszyscy oczekiwali na przybycie dowódcy Frontu Pomorskiego – Józefa Haller, który historycznie przybył do Pelplina tydzień po oficjalnym wyzwoleniu. Radości nie było końca, gdy przyjechał pociąg wraz z generałem. Po oficjalnym powitaniu Haller przemówił do mieszkańców, po czym wsiadł do podstawionej bryczki, by uroczyście przejechać przez miasto.

     Odświętnie przyozdobionymi ulicami miasta ruszyła defilada. Na czele kroczył 2 pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, za nim bryczka wraz z generałem, dalej włodarze miasta wraz z uczniami okolicznych szkół  i mieszkańcami Pelplina. Przechodnie zatrzymywali się by choć na chwilę zerknąć na ten piękny patriotyczny korowód, który zmierzał do katedry w Pelplinie. Pod katedrą na generała oczekiwał ks. proboszcz, który zaprosił do wnętrza świątyni. Po odsłuchaniu koncertu i wygłoszeniu przemowy Józef Haller opuścił katedrę, by podziwiać starcie Prusaków z Wojskiem Polskim. 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich dokonał szarży na odziały pruskie i przegnał je z Pelplina. Tak zakończyły się obchody 97 rocznicy powrotu Pelplina do wolnej Polski.

tekst www.pelplin.pl

Nowy rozdział znakomitej i przerażającej serii horrorów. Młoda kobieta, martwiąc się o swego chłopaka, zafascynowanego informacjami o tajemniczym wideo, po obejrzeniu którego giną ludzie, decyduje się obejrzeć film za niego. Wkrótce odkrywa przerażającą prawdę: informacje są prawdziwe, a wideo zawiera tajemniczy przekaz... Film „Rings” w kinach od 3 lutego.

Więcej na temat repertuaru >> tutaj <<

W okresie świątecznym - 24 grudnia 2016 r. - 20-letnia Klaudia Jabłońska (absolwentka pelplińskiego Liceum Ogólnokształcącego) uległa wypadkowi samochodowemu, na skutek którego doznała licznych obrażeń głowy. Lekarze ocenili jej stan na krytyczny. Po wybudzeniu ze śpiączki stwierdzono obustronne porażenie ciała. Klaudia ma ograniczony kontakt z otoczeniem jednak nie poddaje się i cały czas walczy. Reaguje na polecenia i wykonuje możliwe ruchy. Rehabilitacja Klaudii jest bardzo kosztowna. Miesięczny koszt rehabilitacji neurologicznej wynosi 11 tys. złotych. Obudźmy w sobie Anioła i przyłączmy się do zbierania środków na rehabilitację Klaudii.

Możemy to zrobić:

1) wpłacając dowolną kwotę na subkonto Fundacji Forani:
PL 33 1750 0012 0000 0000 3287 3391 - W tytule przelewu należy wpisać: DAROWIZNA Klaudia Jabłońska".

2) Przekazując 1% podatku. Wystarczy wpisać numer KRS Fundacji Forani: 0000420954 i cel szczegółowy: Pomoc Klaudia Jabłońska.

3) Biorąc udział w Charytatywnym Maratonie Fitness, który odbędzie się 24 lutego 2017 r. w hali sportowej Gminnego Ośrodka Sportu w Gniewie. Podczas akcji nie tylko będziesz mógł dobrze się bawić, ale również wspomóc rehabilitację Klaudii.