WARTO WIEDZIEĆ:
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowuje się do wprowadzenia podwyżki podatku od garaży. Przełożyć się to może na to, że właściciele domów na terenie wszystkich gmin w Polsce będą musieli zapłacić rocznie nawet o 300 zł więcej niż obecnie.
fot. wikipedia.pl

Jak donosi portal forsal.pl resort przygotował projekt, który nie tylko nie kończy absurdalnej dyskusji o podatku od garaży, ale dodaje jej dodatkowej pikanterii:

"Obecnie tylko część podatników płaci podatek od nieruchomości za garaż według 10-krotnie wyższej stawki niż za mieszkanie (stawka maksymalna od budynków pozostałych to 7,73 zł za jeden m2. powierzchni użytkowej, a od mieszkalnych – 0,74 zł za jeden m2.). Właściciele domów w ogóle nie mają z tym problemu – jeśli garaż jest w bryle budynku, płacą według niższej stawki – jak za mieszkanie. Ministerstwo chce jednak wprowadzić zasadę, zgodnie z którą za garaż będziemy płacić – wszyscy, bez wyjątku – według tej wyższej stawki. Dla właścicieli mieszkań i domów oznacza to roczną podwyżkę podatku od nieruchomości o co najmniej 100 zł. Oczywiście im większy garaż, tym większa podwyżka. Jeśli ktoś ma dwustanowiskowy o powierzchni 40 mkw., to wyniesie ona prawie 300 zł rocznie. Oznacza to, że garaż będzie opodatkowany jak luksus."

Tymczasem portal niewygodne.info.pl, w kontekście zamierzeń podatkowych rządu, zwraca uwagę, że:

„(...) naczelną zasadą polityki finansowej Donaldu Tuska miało być stopniowe obniżanie podatków i danin publicznych. Tak przynajmniej twierdził premier w listopadzie 2007 roku podczas wygłaszania swojego expose. Tymczasem po wypowiedzeniu tych słów podniesiony został podatek VAT, kilkukrotnie akcyza, składki na ZUS, składka rentowa dla przedsiębiorców, a ponadto zlikwidowane zostały ulgi: budowlana i internetowa. Obniżono także o 1/3 zasiłek pogrzebowy, opodatkowano lokaty 1-dniowe, kilkukrotnie podniesiono maksymalne limity na podatki lokalne oraz zamrożono na 5 lat kwotę wolną od podatku."

Źródło informacji:
forsal.pl
niewygodne.info.pl

comments