28 stycznia 1920 roku Pelplin powrócił do Macierzy po blisko 148 latach zaboru pruskiego. W dniu dzisiejszym przypada 99 rocznica tego jakże ważnego dla Pelplina wydarzenia. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.25 pod dworcem PKP, gdzie zebrała się młodzież z okolicznych szkół oraz mieszkańcy Pelplina. Wszyscy oczekiwali na przybycie dowódcy Frontu Pomorskiego – Gen. Józefa Hallera, który historycznie przybył do Pelplina tydzień po oficjalnym wyzwoleniu. Radości nie było końca, gdy przyjechał pociąg wraz z generałem. Po oficjalnym powitaniu Haller przemówił do mieszkańców, po czym wsiadł do podstawionej bryczki, by uroczyście przejechać przez miasto.

27 stycznia 2019 r. zakończyła się Maxxis pelplińska Liga Futsalu. Rozgrywki trwały 2 miesiące i odbywały się w Hali Spotowej przy ul. Sambora w Pelplinie.

26 stycznia 2019 r. na pelplińskim targowisku spotkały się osoby wspierające Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz jej lidera Jerzego Owsiaka, aby podziękować za dotychczasowe 27 lat działalności fundacji.

Zmarł były poseł z Pelplina Andrzej Liss, który zmagał się z ciężką chorobą. Andrzej Liss od wielu lat był zaangażowany w sprawy społeczne. Należał do Solidarności, Porozumienia Centrum, a od 2001 r. związał się z PiS. Był także pelplińskim radnym, pedagogiem oraz dwukrotnie posłem na Sejm RM.