29 kwietnia 2016 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbył się Rejonowy Konkurs Gwary Kociewskiej. Główny cel, to promocja twórczości, tradycji i dziedzictwa kulturowego Kociewia.

djembed

1 maja 2016 r. o godzinie 15.00 spotkajmy się w świetlicy w Wielkim Garcu. Ksiądz dr Wojciech Jan Gruba (Proboszcz Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wielkim Garcu), zaprasza na promocję książki "W duchu wdzięczności za 25 lat kapłańskiej służby w Parafii Wielki Garc (1991-2016)". Następnie ok. godziny 16.30 na boisku wiejskim odbędzie się piknik rodzinny. Serdecznie zapraszamy!

djembed

25 kwietnia 2016 r. odbyła się XXI Sesja Rady Miejskiej w Pelplinie.

     W ostatniej części obrad, jako pierwszy głos zabrał Mariusz Śledź. Przewodniczący Komisji Oświaty, zwrócił uwagę, że trwają pracę koncepcyjne nad tzw. Trasą Wiślaną (ścieżką rowerową wzdłuż Wisły), która według najnowszych założeń nie ma przebiegać koroną wału, lecz po istniejących drogach. Wzbudziło to niepokój radnego, ponieważ z założenia trasa miała przebiegać wzdłuż brzegów Wisły, od Krakowa do Gdańska. Burmistrz Patryk Demski stwierdził, że ze względu na konieczność połączenia interesów mieszkańców i komfortu turystów trasa przebiegać będzie przez teren Gminy Pelplin, jednak w znacznej części wzdłuż istniejących już szlaków jezdnych. Wynika to z faktu, że włączenie programu trasy wiślanej umożliwi wykonanie szerszego zakresu robót na obecnie eksploatowanych drogach, które bez wsparcia takiego programu najprawdopodobniej nigdy nie byłyby przeprowadzone.

     Przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Chyła zapytał Burmistrza o obecny stan prawny nieruchomości położonej przy ulicy Sambora 3, która jest administrowana przez pelpliński Pelkom. Burmistrz stwierdził, że w tej sprawie prowadzone jest postępowanie, jednak duża ilość współwłaścicieli i potencjalnych spadkobierców (częściowo przebywających poza Polską) nie ułatwia sprawy. Rozwiązanie problemu wiąże się z przeprowadzeniem postępowania spadkowego (co byłoby swoistym ukłonem w stronę spadkobierców, jednak nie gwarantowałoby żadnej ochrony na przyszłość dla obecnych lokatorów) albo postępowania o zasiedzenie (rozwiązanie droższe, ponieważ wiąże się z koniecznością wniesienia opłat, jednak docelowo jest ono korzystniejsze dla mieszkańców).

     Podczas interpelacji głos zabrał także radny Powiatu Tczewskiego Józef Wasiuk, który ustosunkował się do słów, które padły podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Pelplinie (dotyczących m.in. budowy sal gimnastycznych przy Zespole Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie, przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie oraz zamówień publicznych).

     Na zakończenie ostatniego punktu obrad, Przewodniczący Rady Miejskiej udzielił głos Józefowi Iwanowskiemu (mieszkaniec Pelplina), który wyraził swój stosunek do pomysłu przeprowadzenia referendum w sprawie likwidacji pelplińskiej Straży Miejskiej.

djembed

fot. KPP TczewPolicjanci z Pelplina wyjaśniają przyczyny tragicznego w skutkach wypadku drogowego. W wyniku czołowego zderzenia motoroweru z samochodem osobowym zginął 24-letni mężczyzna. Funkcjonariusze wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

     26 kwietnia 2016 r. po godzinie 22.30 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Tczewie otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym jaki wydarzył się na drodze wojewódzkiej nr 230 w miejscowości Pelplin. Dyżurujący przy telefonie alarmowym funkcjonariusz natychmiast skierował w ten rejon funkcjonariuszy z Pelplina, którzy potwierdzili otrzymane zgłoszenie.

fot. KPP Tczew     Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów do wypadku doszło, gdy kierowca volkswagena bora jadąc w kierunku Pelplina zderzył się czołowo z nadjeżdżającym z przeciwnego kierunku motorowerem jonway. Obrażenia jakich doznał 24-letni mieszkaniec powiatu tczewskiego, który kierował jednośladem okazały się śmiertelne. Badanie alkomatem wykazało, że kierowca volkswagena był trzeźwy. Mundurowi zatrzymali dowód rejestracyjny od samochodu z powodu uszkodzeń powypadkowych.

     Pracujący na miejscu technik kryminalistyki wykonał dokumentację fotograficzną, sporządził oględziny miejsca wypadku i rozbitych pojazdów oraz zabezpieczył ujawnione ślady, które pomogą w ustaleniu bliższych okoliczności tego zdarzenia. 

tekst: KPP TCZEW

25 kwietnia 2016 r. przypada czwarta rocznica śmierci pierwszego biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi.

     Bp Jan Bernard Szlaga kierował diecezją pelplińską w latach 1992-2012. Zmarł w 72. roku życia, 49. kapłaństwa i 24. biskupstwa. Hasłem jego biskupiej posługi były słowa „Parare vias Domini” („Przygotować drogi Panu”). Bp Szlaga urodził się 24 maja 1940 r. w Gdyni. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1963 r.; pracował jako wikariusz w Łęgu i Jabłonowie Pomorskim. W 1968 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał tytuł magistra teologii oraz stopień licencjata teologii w zakresie nauk biblijnych.

     W latach 1972-73 odbył studia specjalistyczne w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Trzy lata później habilitował się na wydziale Teologicznym KUL, po czym w 1979 r. został powołany na stanowisko docenta i kierownika Katedry Egzegezy Ksiąg Narracyjnych Nowego Testamentu. Był prorektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

     W 1988 r. został podniesiony do godności biskupa tytularnego i pomocniczego chełmińskiego, a 19 marca 1992 r. został mianowany biskupem diecezji chełmińskiej, która 25 marca 1992 r. zmieniła nazwę na pelplińską. Uroczysty ingres do bazyliki katedralnej w Pelplinie miał miejsce 24 maja 1992 r.

djembed