Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne.

Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami (źródło Wikipedia)

Drewniany mostek w Pelplinie stał się tego dnia "mostkiem miłości".

08 lutego 2018 r. w pelplińskim Muzeum Diecezjalnym odbył się kolejny koncert czwartkowy. Podczas koncertu karnawołego wystąpili: Lucyna Białas (sopran), Wojciech Sokolnicki (tenor) oraz Hanna Lizinkiewicz (fortepian).

Już dziś zapraszamy na kolejny koncert, który odbędzie się 15 marca 2018 r. (koncert Wielkopostny). Wstęp wolny!

09 stycznia 2018 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbyła się prezentacja dotycząca planowanej nowej inwestycji spółki Michna.

Zakład ma przetwarzać cztery rodzaje surowców poubojowych na oddzielnych liniach produkcyjnych (sekcja kości głów wieprzowych, sekcja piór drobiowych, sekcja krwi zwierzęcej, sekcja odpadów drobiowych). Uzyskanym produktem będzie mączka oraz tłuszcz zwierzęcy w stanie płynnym. Inwestor podkreśla, że inwestycję będzie cechował brak negatywnego wpływu na otoczenie i środowisko naturalne. 

W 2018 roku Światowy Dzień Kociewia przypada na 10 lutego, w Pelplinie zaś świętowaliśmy już 9 lutego 2018 r. Na parterze dawnego budynku Pielgrzyma przy ul. Mickiewicza Regionalistka Maria Pani Maria Schultz, uczyła nas śpiewu frantówek kociewskich, a Pan Antonii przygrywał na akordeonie.

Razem z Panią Marią Leszman malowaliśmy kociewskie pocztówki. Panie z pracowni haftu i szydełkowania przy Miejskim Domu Kultury w Pelplinie zaprezentowały się ze swoimi dziełami. Można było podziwiać ich piękne prace zrobione na szydełku oraz hafty kociewskie. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Pelplin przygotowywały i smażyły Grochowinki Kociewskie. Nasi mieszkańcy mogli również skosztować pysznego Krupniku. Mimo mrozu mieszkańcy Pelplina licznie przybyli na spotkanie z Kociewiakami. Było smaczni, muzykalnie i kolorowo.

tekst www.pelplin.pl

Sesja Rady Miejskiej w Pelplinie z 31 stycznia 2018 r. była jedną z  najbardziej burzliwych w historii bieżącej kadencji. Punktem zapalnym okazał się być temat budowy zakładu utylizacji odpadów poubojowych. 

     Dyskusję rozpoczął mieszkaniec Pelplina Marcin Rulewski (którego poparli radni Zdzisław Kamieniecki i Andrzej Dwornik), który z sugestią istnienia wątpliwego układu towarzysko-biznesowego, przekazał wszystkim zebranym zdjęcie, na którym widać prywatne spotkanie kilku mężczyzn, w tym Burmistrza Pelplina i syna inwestora, zamierzającego wybudować w Nowym Dworze Pelplińskim zakład utylizacji odpadów poubojowych (inwestor otrzymał już dotację na budowę zakładu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wartość inwestycji przekracza 100 mln zł). W najbliższym czasie rada miejska podejmie uchwałę o ewentualnej zmianie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w taki sposób, aby umożliwić inwestorowi realizację zamierzenia biznesowego.

     Opisane wydarzenia na filmie rozpoczynają się od 1 h 49 min 45 sek.


    Podczas sesji poproszono o przedstawienie w najbliższym czasie informacji dotyczących wyjazdów Burmistrza Pelplina do Włoch z 2016 (odbyła się wówczas wizytacja i zaznajomienie z działalnością podobnego zakładu, który ma powstać pod Pelplinem) oraz umorzenia ewentualnych długów inwestora względem samorządu.

     Zgodnie ze wstępnymi deklaracjami sprawa użycia zdjęcia oraz wystąpienia Marcina Rulewskiego znajdzie być może finał w sądzie. Burmistrz zaznaczył, że w swoich działaniach nigdy nie stosował żadnego nadzwyczajnego trybu działania, a użycie prywatnego zdjęcia uznał jako brak savoir vivru politycznego, nazywając zachowanie jako nieeleganckie. Podobnie do sprawy ustosunkowali się radni Tomasz Zaborowski i Konrad Leczkowski, w których ocenie na podstawie wspomnianego zdjęcia trudno doszukiwać się nieprawidłowości.

     Dodajmy, że 9 lutego 2018 r. o godz. 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury zaplanowano spotkanie inwestora z mieszkańcami, w celu zaprezentowania mającego powstać przedsięwzięcia.